Ürün Bülteni Kütüphanesi
ExxonMobil, Esso, Exxon ve Mobil ürünlerinin bilgi bültenlerini arayabilir, görüntüleyebilir, yazıcıda basabilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ürün Bülteni için tıklayın >
Mobil yağları tavsiye rehberi
Aracınıza en uygun Mobil Yağını bulmak için kullanımı kolay Yağ Tavsiye Rehberimizden faydalanabilirsiniz >>
Haberler
En Çok Tıklanan Bağlantılar
Mobil 1 Lansman Filmi
Mobil 1 web sitesi
Motor sporlarında Mobil 1
Aracim icin En Dogru Yag?
Hızlı Erişim Linkleri

Sentetik yağ nedir?

Bir sentetik yağ, konvansiyonel mineral yağlarda kullanılanlardan daha çok arıtılmış baz yağ içerir ve size üstün koruma ve performans sağlar. Sentetik motor yağları, motorunuzun yıllarca optimum performansla çalışmasını sağlayacak çeşitli avantajlar sunar. Sentetik motor yağlarını anlamak için, motor yağlarının kökenlerini inceleyelim.

İki temel tip yağ vardır:

  • Geleneksel tipteki konvansiyonel mineral yağlar.
  • Popülaritesi artan sentetik yağlar.

Her iki tip de yeraltından çıkan ham petrolden elde edilir. Aralarındaki fark, sentetik yağların daha gelişmiş arıtma işlemlerinden geçmesi ve konvansiyonel mineral yağlardan daha saf ve kaliteli olmasıdır. Bu durum ham petroldeki safsızlıkları daha çok giderir; ayrıca yağın içinde tek başlarına bulunan moleküllerin, modern motorların ihtiyaçlarına uyacak şekilde hazırlanmasını sağlar. Bu özel moleküller daha yüksek koruma ve performans düzeyi sağlar.

  Neden Sentetikler

Sentetik yağlar neden iyidir?
Sentetik yağların performansı, özellikle düşük ısıda pompalanabilirlik, yüksek ısıda stabilite ve depozitlere karşı koruma açısından genel olarak daha güçlüdür. Bu özellikler motor aşınmasının azaltılmasına, yakıt tasarrufu potansiyeli ve uzun motor ömrü sağlanmasına yardımcı olur.

Sentetik yağlar, modern motorlarda bulunan zorlu koşullarla başa çıkmak için özel olarak geliştirilmiştir. Geleneksel mineral yağlara göre çok daha serbest akışlıdır. En büyük avantajları, motor korumasını büyük ölçüde artırmalarıdır. Bir motor ilk çalıştırıldığında mineral yağın devridaimi zaman aldığından, yağlanmamış parçalar arasındaki sürtünme aşınmaya neden olur. Buna karşılık, sentetik bir yağın devridaimi hemen başlayarak motorun içindeki tüm hareketli parçaları korur.

Sentetik yağlar yakıt tasarrufunu da büyük ölçüde artırabilir. Tipik bir kamyon seferinin ısınma dönemi sırasında, mineral yağlar daha kalındır ve daha yavaş hareket eder; bu da motorun hararet yapmasına ve daha az verimli olmasına yol açar. Fakat sentetikler çalışmaya çok daha hızlı başlar, böylece motor en yüksek çalışma verimliliğine daha kısa sürede ulaşır.

Sentetiklerin başka bir avantajı, konvansiyonel mineral yağlara göre daha temiz ve çevre dostu olmasıdır; motor emisyonlarının azaltılmasına yardım eder. Geleneksel mineral yağlar aynı zamanda sülfür, reaktif ve stabil olmayan hidrokarbonlar ve ham yağın geleneksel arıtma yöntemleriyle tamamen giderilemeyen diğer istenmeyen kirleticiler gibi safsızlıkları daha yüksek oranda içerir.

Tüm bu açılardan, sentetik yağlar mineral yağlardan üstün olup konvansiyonel yağlara göre de önemli avantajlar sağlarlar; örneğin:

  • Düşük Sıcaklıkta Mükemmel Akış Performansı – Akışkanlık derecesi, bir yağın düşük sıcaklıklardaki akış özelliğinin ölçüsüdür. Mobil Delvac sentetik yağları iç sürtünmeyi azaltacak ve bunun sonucunda düşük sıcaklıklarda mükemmel akışkanlık özelliği kazanacak şekilde geliştirilmiştir. Sonuç olarak, bileşenler özellikle soğuk çalıştırma sırasında (bu esnada bileşenlerde önemli ölçüde aşınma meydana gelebilir) daha etkili şekilde yağlanır.
  • Viskozite Stabilitesi – Yüksek viskozite indeksi, daha geniş bir sıcaklık aralığında daha istikrarlı bir viskozite anlamına gelir. Düşük sıcaklıklarda gösterdiği üstün performansın yanı sıra, Mobil Delvac sentetik yağları yüksek sıcaklıklarda incelmeye karşı dayanıklıdır, bu sayede daha geniş bir çalışma sıcaklığı aralığında üstün koruma sağlanır.
  • Geliştirilmiş Oksidasyon ve Termal StabiliteMobil Delvac sentetik yağlarda bulunan geliştirilmiş oksidasyon stabilitesi ve termal stabilite sayesinde eskimeye bağlı viskozite artışı daha az olur ve daha iyi depozit kontrolü elde edilir; bu da daha az yağ değişimine ve daha az hizmet dışı kalma süresine, yağ değişim aralıklarının uzamasına yol açar ve tüm bunlar size zaman ve para tasarrufu sağlar.
  • Mükemmel Aşınma Koruması – Daha yeni araçlar, daha yüksek tork değerlerini ve daha fazla şok yükleri kaldırabilecek yapıda olmalıdır. Mobil Delvac sentetik güç aktarım sistemleri yağları, üstün kazınma önleme performansı sağlayarak yüksek devirlerde ve şok yük koşullarında dişli hizmet ömrünün artırılmasına yardımcı olur.  Mobil Delvac 1 5W-40 mükemmel aşınma koruması sağlar.
Ürün Güvenlik Bilgi Formları
Ürün Bültenleri
Copyright © 2011 kavilube.com.tr
Kavigroup IT Department